The Psychologist

Стівен Кінг: король жахів і майстер психоаналізу

Опубліковано в « Кіноаналіз»

Стівен Кінг: король жахів і майстер психоаналізу
Олексій РОСОВЕЦЬКИЙ

Олексій РОСОВЕЦЬКИЙ

7 хв читання
05/03/2025
Like
3
Views
534

Вихід у прокат нового фільму "Мавпа" за твором Стівена Кінга – одного з найбільш екранізованих письменників світу – чудова нагода поговорити про психоаналітичне коріння прози "Короля жахів". Таке зближення здається неочікуваним лише на перший погляд.

У фільмі "Мавпа" режисера Осгуда Перкінса (до речі, сина Ентоні Перкінса, виконавця головної ролі в культовому хорорі Альфреда Гічкока "Психо") ми знову стикаємося з ключовими для Стівена Кінга темами: владою пам’яті, розпадом сімейних стосунків і дитячими травмами, що руйнують життя героїв у зрілому віці.

Позбуваючись чергової власної фобії за допомогою літературного тексту, Стівен Кінг пропонує також зцілитися й своєму читачеві.

Творчість Стівена Кінга вражає не лише винятковою плідністю автора, що може спершу відштовхнути вибагливого читача, звиклого до того, що кількість написаного тексту обернено пропорційна його художнім чеснотам. Наразі число виданих романів наближається до семи десятків, крім того, з часом письменник перетворив бренд "Стівен Кінг" на сімейне підприємство.

Літератури, що намагається пояснити феномен письма Стівена Кінга, не менше, ніж його власних книжок. Якщо коротко, в чому він полягає? Не сказати, щоб унікальність, але в дуже вдало реалізованому поєднанні масового й елітарного дозвілля (у чому, власне, і секрет майже будь-якого бестселера епохи постмодерну). Зокрема, у поєднанні бульварних сюжетів у дусі телесеріалу "Сутінкова зона" з психоаналізом.

Письменнику вдалося не лише оживити всі найпоширеніші схеми субкультури хорору, а й переосмислити їх у контексті соціально-політичного життя "одноетажної Америки" 1970-х – 1980-х років – періоду розквіту таланту Стівена Кінга. (Так само, як і творці хорорів того періоду зробили це в кіно – варто лише згадати імена Девіда Кроненберга чи Весса Крейвена.)

Стівену Кінгу вдалося вдихнути нове життя навіть у застарілі готичні сюжети. І парадоксальним чином усі ці письменники, які "продали душу дияволу", давно й не раз висміяні вампіри з перевертнями, древні божества, божевільні вчені й інші персонажі бульварних журналів 1920–1940-х років ідеально вписалися в буденність умовного Касл-Року.

Щодо впливу психоаналізу, то його не зміг уникнути жоден великий письменник другої половини ХХ століття – навіть ті автори, які заперечували цей вплив, як-от Володимир Набоков. Але що глибше Набоков занурювався в полеміку з Фрейдом, то лютіше лаяв фрейдизм, чудово усвідомлюючи прозорість власних текстів для психоаналітичної інтерпретації.

Стівен Кінг: король жахів і майстер психоаналізу

Позбуваючись чергової фобії за допомогою тексту, Стівен Кінг пропонує зцілитися й своєму читачеві

Читати більше

Like
3
Views
534

Коментарі

Ваш коментар буде першим!

Залишити коментар

Коментувати

Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.

Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.

Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.