Римські Папи на кіноекрані: нові, молоді й старі
Опубліковано в « Кіноаналіз»

Католицький світ проводжає Папу Римського Франциска, який помер 21 квітня, наступного дня після свята Пасхи, у Світлий понеділок. Покійний Папа Франциск добре розумівся на серйозному кіно: особливо цінував італійський неореалізм, а улюбленими фільмами називав «Дорогу» Федеріко Фелліні та «Рим, відкрите місто» Роберто Росселліні, два головних шедеври неореалізму. Франциск називав кіно «великим інструментом для єднання людей», і не дивно, що сам став героєм фільму.
Бенедикт XVI і Франциск. «Два Папи»
Хіт Netflix 2019 року «Два Папи» створений на основі п’єси відомого новозеландського сценариста Ентоні Маккартена, тож не уникнув характерної театральної статичності, властивої екранізаціям сценічних творів. Це історія кількох бесід між Папою Бенедиктом XVI, якого зіграв сер Ентоні Гопкінс, і кардиналом Хорхе Бергольйо — майбутнім Папою Франциском. У його ролі знявся не менш відомий британський ветеран театру й кіно Джонатан Прайс.
Хоча в діалогах використано цитати з публічних виступів і опублікованих дебатів на релігійні теми, усі приватні розмови між Папою та кардиналом — це авторська вигадка драматурга.
Отже, 2013 року кардинал Бергольйо просить Папу Бенедикта XVI прийняти його відставку, а той викликає його до Рима. Вони — цілковиті антиподи, які не погоджуються майже ні в чому, але обговорюють питання віри. Урешті Папа Бенедикт XVI доходить висновку, що має піти на спочинок. А кардинал Бергольйо, який довго й послідовно відмовлявся від Папського Престолу, усвідомлює, що Бог покликав його зайняти це місце.
Дует двох акторів екстракласу став головною принадою цього досить передбачуваного фільму. Особливо критики відзначили психологічну глибину гри Джонатана Прайса, який не лише зовні надзвичайно схожий на Франциска, а й зумів передати внутрішню складність свого персонажа — його сумніви, співчуття, вразливість. Натомість гру Ентоні Гопкінса вважали більш стилізованою, на межі гротеску: це посилювало драматичний ефект, але віддаляло від документально точного образу Папи Бенедикта XVI.
До речі, саме завдяки «Двом Папам» ми дізналися, що, на відміну від Франциска, Бенедикт XVI полюбляв детективний серіал «Комісар Рекс». Утім, ані він, ані Франциск, як відомо, не переглянули фільм про себе. Хоча у 2020 році Джонатан Прайс передав Францискові диск із «Двома Папами».

Жоден з Пап не переглянув фільм про себе, хоча у 2020 році Джонатан Прайс передав Францискові диск із «Двома Папами»
Іван Павло ІІ. «Кароль. Людина, яка стала Папою Римським»

Папи Пія XIII ніколи не існувало в історії, але завдяки генію італійського режисера Паоло Соррентіно його образ увійшов у світову культуру
Пій XIII. Серіал «Молодий Папа»
Папи Пія XIII ніколи не існувало в історії, але завдяки генію італійського режисера Паоло Соррентіно його образ увійшов у світову культуру. Серіал «Молодий Папа» — це історія 47-річного італоамериканця Ленні Белардо (у блискучому виконанні Джуда Лоу), якого, внаслідок інтриг кардиналів, обирають Папою Римським. Він перевертає Ватикан з ніг на голову своїм неканонічним стилем і непередбачуваними рішеннями.
Прем’єра серіалу відбулася у 2016 році в самий розпал «золотої епохи серіалів». «Молодий Папа» — це зухвале, сміливе, дотепне й емоційно живе кіно з чудовими акторськими роботами та приголомшливою візуальною красою кожного кадру. Діалоги вище всяких похвал, а сюжетні повороти влучні й видовищні, з майстерністю ілюзіоністів, яких так любив Федеріко Фелліні. Вплив Фелліні на Соррентіно очевидний, і режисер не боїться цього ні визнати, ні показати глядачеві.
Особливого шарму серіалу додає насичений другий план — повсякдення мешканців Ватикану з їхніми екзотичними ритуалами: від ранкових медичних процедур стареньких кардиналів до запального футбольного матчу між монахинями.
У інтерв’ю Джуд Лоу зізнавався, що навмисно не зустрічався з жодним із реальних Пап під час підготовки до ролі, аби створити оригінальний і незалежний образ. Для свого Пія XIII він узяв по трішки від кожного понтифіка: харизму і вплив на маси від Івана Павла II, інтелектуальну відстороненість від Бенедикта XVI, авторитаризм і прагнення до централізації влади від Пія IX, що керував Ватиканом у ХІХ столітті.
У результаті Лоу створив складний психологічний портрет людини, обтяженої владою, внутрішніми суперечностями та незціленими травмами минулого. Його Ленні Белардо часто грає роль Папи, не будучи впевненим у власній вірі, що робить образ ще більш людяним і суперечливим.
Продовження історії — другий сезон під назвою «Новий Папа», створений через три роки, теж здобув високу оцінку критиків і глядачів.
Читати більше
Залишити коментар
Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.
Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.
Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.
Коментарі
Ваш коментар буде першим!