The Psychologist

П’ятниця помсти. Сни в роботі з прихованою агресією

Опубліковано в « Суб'єктивні історії»

П’ятниця помсти. Сни в роботі з прихованою агресією
Владислав ХАСАНОВ

Владислав ХАСАНОВ

10 хв читання
25/04/2025
Like
2
Views
539

Домашня любов

Я люблю свого чоловіка. Справді. Це не кокетство і не самонавіювання. Ми прожили разом двадцять сім років, і жодного разу я серйозно не пошкодувала. Звісно, бувало всяке — сварки, непорозуміння, образи. Ми — звичайна пара. Скучна, але міцна. Я знаю його до останньої зморшки на потилиці. Коли він чухає лоба — значить, думає. Якщо піднімає брову — щось не зрозумів, але сперечатися не буде. Я можу вгадати за його кроками, в якому він настрої йде з кухні. Якщо човгає — втомився. Якщо тупає — роздратований. Якщо йде тихо-тихо — значить, зголоднів і намагається, щоб ніхто не помітив, як уночі відчиняє холодильник.

Він — людина звички. Вранці — душ, чай без цукру, новинний сайт, перевірка тиску. Працює в охороні, чергування позмінне. Частіше вночі. Вдень спить у тиші, і я тоді намагаюся не вмикати нічого гучнішого за кота. Терпіти не може часник і запах парфумів. Все життя лягає на лівий бік і тримає мене за руку. Не міцно, не нав’язливо — просто так. Наче каже: я тут. Я поруч.

У нас немає пристрасті. Ми не були тією парою, що цілується на очах у всіх і займається сексом на кухонній підлозі. У нас було інакше. Спокійно. Надійно. Без зайвого галасу. Навіть коли в молодості жили в однокімнатній із кричущим немовлям, навіть тоді він завжди тримався рівно. Не панікував. Не нервував. Не зривався. І мені з ним було як за стіною. Він не кричав на мене. Не піднімав руку. Не принижував.

Свята ми проводили разом. Я просила: забий цвях, полагодь кран, принеси продукти. І він робив. Усе було автоматичне. Ми зрослися. Я знаю, що він скаже на будь-яку мою фразу. Він знає, як я подивлюся, якщо він щось забуде. Тільки от… іноді мені хочеться зникнути. Просто подивитися: він помітить? Якщо я перестану говорити — скільки часу мине, перш ніж він щось відчує? Якщо я зміню шампунь, приберу щітку з підсклянника, не покладу йому тапки до ліжка вранці — що він скаже? Кілька разів я пробувала. Просто так. Він сам підбирав свої тапки. Казав: «Мабуть, ти забула». І все. Не питав. Не ображався. Не цікавився. А я… я не забула. Я перевіряла.

На одній із сесій психолог спитав: «Ви почуваєтеся невидимою?» Я тоді хмикнула. Не люблю ці слова. Невидима, порожня, розгублена — все це звучить так, ніби ти персонаж з роману, а не жінка, яка просто втомилася від одноманіття. Але якщо чесно — так. Іноді я дивлюся на нього і думаю: а він бачить мене? Не як вечерю, не як господиню, не як тіло поруч. А — як жінку. З бажаннями. З образами. З таємними думками. Я не злюся. Точніше — мені так здавалося. Він робить усе, як уміє. Любить по-своєму. І я його поважаю. Але щоп’ятниці…

Я роблю щось дрібне. Майже непомітне. Ніби рука сама тягнеться не до тієї банки. Ніби ноги самі переставляють його взуття в інше місце. Спочатку це були дрібниці. Потім — стало ритуалом.

Він шукає запальничку — я заховала її в ящик із білизною. Він надягає сорочку — а я заздалегідь висмикнула ґудзик. Не відірвала, ніби випадково. Він хмуриться. Шукає. А я дивлюся. І відчуваю, що я — є. Що він про мене думає. Хай на секунду. Хай із роздратуванням. Але думає. Це ж теж увага. І, якщо чесно, це — найкраще, що я отримую за всю тиждень.

На сесії

Психолог сидить з таким виразом обличчя, ніби вже все знає. Спокійний. Рівний. Без співчуття і без оцінки. Просто слухає. Іноді киває. Іноді дивиться так пильно, що мені хочеться закрити ноутбук.

— Як минув тиждень? — запитує він.

І я починаю розповідати, як завжди: «Та нормально». Чоловік працював. Я варила суп. Була на ринку. Він мовчить. Я ще щось додаю — про сусідку, про серіал, про кота. Він усе одно мовчить. І в цій тиші я сама чую, наскільки я одноманітна. Слова йдуть, як макарони без соусу. Просто перелік. Життя без приправ. І раптом усвідомлюю: я з ним розмовляю так само, як із чоловіком. Щоб просто заповнити простір.

— А п’ятниця?

Я посміхаюся. Я вже майже люблю цей момент. П’ятниця — моє темне свято.

— Цього разу я нічого страшного не зробила, — кажу.

І справді. Просто підмінила каву на цикорій. Він не помітив. Сказав: «Якийсь дивний смак». Випив і пішов у справах.

Психолог мовчить. Я додаю:

— Це не зі злості. Це… ну… як звичка. Як клацнути вимикачем.

Він знову мовчить. І раптом я дратуюся.

— Ви що, вважаєте, що я мщу йому?

— А ви як думаєте?

Ось за це я його і ненавиджу. За це «А ви як думаєте». Завжди перекидає назад. Наче кидає м’яч у груди — тримай, вирішуй сама. А я не знаю, як думаю. У мене немає відповіді. Тільки відчуття.

Бачу його обличчя на екрані, і в голові спливає картинка: я ріжу цибулю, а рука тягнеться додати ще дрібку солі. Без причини. Без сенсу. Просто щоб не було все ідеально.

— Він мене дратує, але я не злюся. Він… хороший. Не кричить. Не б’є. Не зраджує.

— А раніше — зраджував?

Я мовчу. Ось воно. Слово, якого я намагалася не торкатися. Зрадив.

— Було, — кажу.

— Розкажіть.

Голос усередині кричить: «Навіщо?! Це було двадцять років тому!» Але рот уже говорить:

У нього була інша. Марина. Він сам зізнався. Я… пробачила. Ми вирішили не повертатися до цього.

— А ваше тіло пробачило?

— Ну… так. Я не думаю про це.

— А сни?

І тут я завмираю. Бо саме тієї ночі мені наснилося, що я стою в його шафі, а там висять жіночі сукні. Гарні, шовкові. І я знаю, що вони не мої. Я не хотіла розповідати. Але розповіла.

— Вам сняться ці речі. А що ви робите?

— Стою. Просто стою.

— І що відчуваєте?

Я починаю злитися.

— Послухайте, це ж просто сон. Маячня. Ви ж не будете всерйоз аналізувати кожну маячню?

— А як ви самі пояснюєте те, що щоп’ятниці робите щось, щоб він відчув дискомфорт?

— Це не помста. Я ж його люблю.

— Так. Ви його любите. А частина вас, можливо, затаїла образу. Гнів. Розчарування. Можливо, недовіру. І ця частина не говорить. Вона діє.

І тут я завмираю. Бо розумію: так.

— Що б ви хотіли, щоб він зробив у зв’язку з тією ситуацією?

Я мовчу. Я не знаю.

— Щоб одного разу просто… подивився на мене і сказав: «Я пам’ятаю».

— Ви хочете, щоб він визнав ваш біль?

Мабуть, так. Хоч колись. Просто як людина, яка зрозуміла. Що я була не лише дружиною. Я була жінкою, яку зрадили. Яку залишили одну — справлятися, терпіти, забувати. А тепер я просто переставляю його зубну щітку не туди. І це все, що в мене залишилося.

— Можливо, настав час поговорити з ним?

— Ні. Поки не можу.

— Тоді залишайтеся з цим. Спостерігайте. Не звинувачуйте себе — але й не виправдовуйте.

Я киваю.

П’ятниця помсти. Сни в роботі з прихованою агресією

Я роблю щось дрібне, непомітне. Ніби рука сама тягнеться не до тієї банки. Ноги самі переставляють його взуття в інше місце. Спочатку це були дрібниці. Потім — стало ритуалом

Розмова

Я готувалася до цього три тижні. Три п’ятниці поспіль я нічого не робила. Ні солі в цукорницю, ні підміни рушників, ні вимкненого бойлера. У домі стояла така тиша, що холодильник звучав, як промислова установка. Він помічав. Першого разу — просто насупився. Другого — перепитав, чи все гаразд.

На третій — спитав:

— Ти не захворіла?

А я не хворіла. Я дозрівала. Він лежав на дивані, телевізор шурхотів фоном, як завжди. Я стояла біля вікна й крутила в пальцях чашку. Чай вистиг, рука затерпла, але я не рухалася. У якийсь момент я почула, як сама собі кажу:

— Ми можемо поговорити?

Він одразу сів. Вимкнув телевізор. І я злякалася. Не того, що він почує, а того, що я справді почну говорити. Що шляху назад не буде.

— Ти пам’ятаєш Марину? — запитала я.

Він застиг. Пауза була довгою. Він не прикидався, не грав. Просто розгубився.

— Так, — сказав він. — Пам’ятаю.

Ось і все. Далі треба було або ридати, або мовчати. Але я зробила третє — говорила.

— Тоді я вирішила пробачити. Справді. Ми пішли далі. Жили. Виховували дітей. Сміялися. Я не згадувала. Майже. Але, мабуть, моє тіло — не пробачило.

Він примружився, ніби погано почув.

— Я мстилася тобі. По-дрібному. Побутово. Щоп’ятниці я робила тобі неприємності. Псувався чай. Зникали ключі. Кава була не та.

Він не повірив одразу. Усміхнувся.

— Та ну, серйозно?

— Серйозно.

Він сидів у кріслі, ніби в нього залили бетон. Не рухався. А я продовжувала:

— Я не хочу більше мститися. Не хочу бути тією, що псує життя по грамах.
 Я хочу бути собою. Але для цього — ти маєш знати. Що я досі злюся. Що весь цей час я була не “тихою дружиною”, а жінкою, якій зробили боляче.

Він довго мовчав. Дуже довго. Я вже пошкодувала, що все сказала. Хотілося вдавати, що пожартувала. Що вигадала. Що це психотерапевт намовив — вони ж люблять поритися. Але він раптом сказав:

— Я думав, ти тоді справді пробачила.

Він подивився на мене просто як людина, якій соромно.

— Я відчував, що ти віддалилася, але ти усміхалася, готувала, спала поруч. Я вирішив — усе гаразд.

І тут я заплакала. Тихо. Без крику. Без театру. Просто сльози потекли. Він підійшов. Обійняв. Я не відштовхнула.

Після розмови я тиждень нічого не робила. Ні дрібних капостей, ні “сюрпризів”. Просто жила. Він сам почав пропонувати допомогу на кухні. Частіше дивився мені в обличчя, а не крізь. Він не став іншим — не перетворився на романтика чи психоаналітика. Просто став трохи уважнішим. І цього було достатньо.

Одного разу спитав:

— Ти вже не злишся?

Я відповіла:

— Злюся.

Але це була вже інша злість. Не як отрута, яку крапаєш у суп. А як вогонь, у якому можна щось викувати.

Читати більше

Like
2
Views
539

Коментарі

Ваш коментар буде першим!

Залишити коментар

Коментувати

Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.

Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.

Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.