Чотири зради. Аналіз автоматичних схем у роботі з темою зради
Опубліковано в « Суб'єктивні історії»

Мені наче ок. Майже
Уперше я зрадила чоловікові випадково. Ну, як "випадково"... Просто дозволила собі не зупинитися. Вечірка, чиїсь руки, чиєсь дихання — і ось ми вже цілуємось у ліфті. Потім — жодної драми. Ні почуття провини, ні ейфорії. Лише легке роздратування, що зіпсували кофту.
Удруге — з братом чоловіка. Це звучить гірше, ніж було. Хоча, можливо, і не гірше. Не знаю. Він зайшов на хвилинку, залишився на дві години. Ми майже не розмовляли. Просто він подивився на мене як на жінку, а не як на домашній девайс. І мені стало жарко. Наче хтось висмикнув вилку з розетки й одразу встромив назад. Я на мить прокинулася. Усередині все спалахнуло.
Третій і четвертий рази — просто щоб переконатися, що мені не здалося. Що мені справді потрібно порушити правила, аби щось відчути. Інакше — порожнеча. Тиша. Фоновий шум.
Я пішла до психолога не тому, що розлюбила чоловіка або хочу мати секс без наслідків. Я пішла, бо боюся одного дня опинитися в моменті, коли треба буде щось відчути — важливе, живе, сильне — а я знову нічого не відчую. І тоді вже не зможу зробити вигляд, що це не страшно. Було страшно, тривожно, я боялася осуду. Але я ризикнула.
На першій сесії я сказала:
— Я зрадила чоловікові. Чотири рази. Один із них — з його братом. І я не відчуваю провини. Взагалі.
Він кивнув. Не здивувався, не ахнув, не заніс мене до списку "поганих жінок". Просто кивнув. І саме в той момент я вирішила залишитися.
Горю лише тоді, коли порушую
Я думала, що говоритиму, а психолог киватиме з розумінням, ми разом обговоримо це з різних боків. Можливо, він запропонує подумати: чого не вистачає в шлюбі, чого я шукаю, не отримую, компенсую. Все, як у книжках. Але він зробив інакше. Просто запитав:
— У який момент зради ви відчували себе живою?
І я зависла. Не в сексі. Не у флірті. Навіть не в моменті визнання. А саме в моменті порушення. Коли мозок уже кричить: «Що ти робиш?!» — а ти все одно продовжуєш.
І саме в цю секунду — спекотно. Живо. Різко, як укус. Це не задоволення, а гострота. Як крижана вода по хребту.
Психолог запропонував експеримент:
— Давайте опишемо. Не виправдання, не контекст. А конкретно — що ви відчували до, під час і після кожної зради.
Я пирхнула, але зробила.
Зрада №1
Чоловік у відрядженні. Я на дні народження подруги. Бармен. Класичний випадок: розмови, доторки, шот за шотом.
До — роздратування. Від нудьги. Відчуття, що нікому не цікава.
Під час — азарт. Хвилювання. Впевненість, що роблю щось неправильне. Просто зняла білизну, коли байдужість вже вдягла.
Після — нічого.
Зрада №2
Брат чоловіка. Це вже складніше. Він прийшов, обійняв. Сказав, що я гарна. Я ніби провалилася в дитинство.
До — тривога. Гул у голові. Здається, от-от хтось усе викриє.
Під час — збудження. Але не сексуальне, а нервове. Як перед аварією.
Після — паніка на п’ять хвилин. Потім — обрив. І байдужість. Умилася. Заснула.
Зрада №3
Колега. Відрядження. Вино. Двоє однаково порожніх людей.
До — байдужість. Робити було нічого.
Під час — інтерес, але чисто технічний. Що буде, якщо не відмовити.
Після — сором. Бо зовсім недоречно. Навіть не увімкнуло. Даремно.
Зрада №4
Випадковий хлопець із Тіндера. Просто тому, що могла.
До — нічого.
Під час — майже злість. На себе.
Після — образа. На весь світ. Чомусь...
— Можна сказати, що включення відбувається лише в моменті ризику. А потім — відключення.
— Я так і знала. Адреналінова наркоманка.
— Не зовсім.
Він намалював коло. У ньому — слово «контроль».
— Це ваша базова установка.
Поряд — слово «життя».
— А це — те, що не вміщується в контроль. Почуття. Бажання. Пристрасть.
Він провів стрілку:
— Щоразу, коли ви не можете увійти в «життя» напряму, ви ламаєте «контроль». І через цей злам отримуєте бодай секунду доступу до відчуттів. А тепер питання: що буде, якщо ми почнемо повертати вам почуття без порушень?
Він дав завдання — спостерігати. Відстежувати не тільки дії, а й момент рішення. Спіймати ту мить, коли з’являється думка: «а чи не зробити мені щось небезпечне, щоб ожити». Записати і не робити. Просто бути поруч із цим імпульсом.
Я погодилася. І вже в перший день зрозуміла, що цей імпульс — як свербіж. Він виникає раптово. Через фразу. Через погляд. Через тишу в спальні. Мить — і я вже хочу когось випадково поцілувати. Або написати «ти де?» якомусь запасному варіанту. Але я не роблю. Я фіксую. І від цього стає боляче.
А біль — це вже не порожнеча.
Провина
Довгий час я не могла згадати, чому взагалі обрала Сашу. Ну, чоловіка, в сенсі. Зручно було думати, що він просто «надійний». Що я нічого особливого не відчувала, але зробила раціональний вибір. Як з кросівками: не тиснуть, не промокають — значить, беру. Але це неправда.
Коли я перестала глушити себе, коли відмовилась від звичних схем, почали спливати речі, яких я не очікувала. Наприклад, як він читав мені вголос у літаку, щоб відволікти від турбулентності. Як одного разу приніс мені каву на роботу й одразу пішов, просто щоб я знала — він поруч.
Як слухав мої безглузді розповіді про маркетинг, намагаючись вникнути, навіть якщо не розумів. Я закохалася не тому, що він був зручний, а тому, що поруч із ним не треба було прикидатися. Він не був яскравим, але був стійким. Він не намагався мене переробити. Просто дивився на мене так, ніби я вже достатньо хороша.
І тепер, коли я знову це бачу — не у спогадах, а наче відчуваю всередині, — мені не соромно. Це не те слово. Мені боляче. Так, як буває, коли випадково ламаєш щось справжнє, бо в той момент думав, що це — просто річ.
Коли я перестала себе відключати, дистанціюватися, з’явилося це: провина не за вчинки, а за байдужість.
І це болючіше, ніж будь-які зізнання. Бо якби я одразу це відчувала — може, не довелося б брехати, ховатись, руйнувати. Але тоді я була не здатна. І, мабуть, саме в цьому — якась форма надії.
Уже не зсередини порожнечі
Ми працювали з психологом ще три місяці. Без одкровень, ридань і фраз «я більше так не можу». Просто щотижня я приходила і розповідала, що зі мною відбувається. А він питав. Іноді дратував. Іноді мовчав довше, ніж хотілося. І я почала розуміти: справжня терапія — це не вистава. Це коли приходиш не з новою драмою, а з тим, що є.
Ми говорили про те, як я досі плутаю тривогу з потягом, а спокій — з байдужістю.
Але найголовніше, чого я навчилася — не відключатися автоматично. Бути поруч зі своїми реакціями. Не діяти одразу. Іноді просто спостерігати. Це, до речі, виявилося найскладнішим.
З чоловіком ми почали говорити. По-справжньому. Не про рахунки й покупки, а про те, як ми втрачали одне одного. Я не зізналася одразу. Він відчув. Запитав напряму. Я не стала брехати. Він довго мовчав.
Потім сказав:
— Мені боляче. Але не від того, що ти зрадила. А від того, що ти так довго була поруч, але тебе не було.
Це було саме те, що я й сама відчувала до себе. Ми ще кілька місяців жили під одним дахом. Без сварок, без театру. І якось він сказав:
— Я тебе прощаю. Але не можу далі бути в цьому шлюбі.
Я кивнула. Ми обоє вже все розуміли.
Іноді я прокидаюся на самоті й ловлю знайоме відчуття: «треба б когось спокусити, щоб ожити». Але тепер я його впізнаю. Не слухаю. Просто спостерігаю, звідки воно береться. І найчастіше воно зникає.
Я стала живою. Не вогняною, не феєричною, а просто живою. Іноді сумною. Іноді злою. Іноді в захваті. Але не порожньою. І цього достатньо. Поки що — точно достатньо.
Читати більше
Залишити коментар
Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.
Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.
Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.
Коментарі
Ваш коментар буде першим!