The Psychologist

Інтервізія — як тріщина в захисній стіні клієнта

Опубліковано в « Суб'єктивні історії»

Інтервізія — як тріщина в захисній стіні клієнта
Владислав ХАСАНОВ

Владислав ХАСАНОВ

15 хв читання
26/03/2025
Like
5
Views
594

Глухий кут

Перші п’ять сесій йшли, як по маслу. Навіть занадто. Все гладко, складно, логічно. Юля — з тих клієнток, у яких “проблема” оформлена краще, ніж у мене робочі нотатки. Упакована, систематизована, з легкою самоіронічною стрічкою зверху. 

«Я не вмію відпочивати», — сказала вона на першій зустрічі. «У мене тривога, коли я залишаюсь сама», — додала на другій. На третій ми вже обговорювали безсоння, компульсивне планування і “звичку заводити непотрібні зв’язки”. На четвертій вона принесла епізод: конференція, секс із колегою, ранок без почуттів, знову робота.
На п’ятій — я відчув, що вона мене не чує. І що я її — теж. 

Юля — кар’єристка з бронежилетом із бадьорого оптимізму. Не те щоб це маска — радше, екзоскелет. У ньому вона пересувається по життю: ефективно, яскраво, бадьоро. Говорить багато, дотепно, без пауз. Увесь час ніби грає роль людини, в якої все під контролем.

Навіть коли розповідає, як плакала в туалеті в аеропорту, робить це так, що незрозуміло — їй було справді зле чи просто нудно стояти в черзі за кавою.
Кожну сесію я чекав: може, десь провалиться. Десь зупиниться, бодай на секунду. Дозволить собі бути вразливою. Але ні. Юля ідеально вміє тримати темп. Вона заповнює весь простір собою — не щоб справити враження, а щоб не залишитися наодинці з порожнечею.

Коли я намагався її сповільнити — вона одразу жартувала. Коли піднімав тему близькості — ховалася за іронію. На будь-який ризик — реакція в дусі: «Ну так, зараз ви мені скажете, що я боюся близькості».
Вона була на крок попереду, іронізуючи над моїми можливими гіпотезами ще до того, як я встигав їх озвучити.

Усе було надто “правильно”. Формулює думки, визнає складнощі, нібито погоджується з інтерпретаціями. І жодних змін. Ні всередині неї, ні між нами.

Після п’ятої сесії я залишився з відчуттям, ніби б’юся об м’яку, пружну стіну: відскакую, як м’яч, і знову скочуюсь у ті самі слова, ті самі обхідні стежки.

Юля кивала, робила висновки, дякувала. Потім виходила — і запускала черговий проєкт. Або лягала в ліжко з партнером “без прив’язаностей”, як вона це формулювала. А потім поверталась на сесію і розповідала про це легко, з усмішкою.
Наче нічого не відчувала. І, здається, справді — не відчувала.

Усе, що вона приносила, звучало... безпечно. Навіть біль — стерильний. Навіть страх — заздалегідь знецінений або висміяний під маскою позитивного погляду на життя.

Я почав сумніватися в собі. Перебирав усе: темп, формат, мову, перенесення. Подумав, може, їй не підходить терапія. Або я не підходжу. А може, вона просто занадто добре навчилася виживати. Настільки добре, що терапія для неї — ще один проєкт: “прокачати себе”.

Але я бачив більше. Я бачив, як у мікросекундах між фразами в неї сіпається голос. Як очі видають щось дитяче, заморожене. Як в одній із сесій вона випадково обмовилася:
«Іноді мені здається, що якщо я просто зупинюся і не робитиму нічого корисного — я зникну».

Я спробував туди піти. Вона швидко перевзулася в жарт. Сказала: «Ну ось, знайшли травму. Глибоко копаєте. Скоро розкопаєте динозавра». І відразу змінила тему.

Після сьомої зустрічі я застряг.

Жодна інтервенція не проходить. Будь-яка спроба запросити її всередину — перетворюється на спектакль. І я розумію: мені потрібен інший кут. Я більше не можу “працювати” з Юлиною тривогою, втомою чи “невмінням відпочивати”. Усе це — декорації. Справжня сцена — десь за ними. Там, де Юля не діє, не усміхається, не захищається. І я поки не знаю, як туди потрапити.

Я записую собі в журналі: «Спротив — не у формі протесту, а у формі співпраці. Дуже слухняна клієнтка. Дуже мертвий контакт. Усе погоджує — і нічого не проживає. Сміх — замок на почуття. Робота — броня проти потреби в любові». Це не глухий кут клієнтки. Це глухий кут стосунків. А отже — мій.

Я вирішую винести кейс на інтервізію. Бо все, що я пробував, впирається в стіну, пофарбовану в позитив. І за цією фарбою я вже починаю губитися.

Інтервізія. Коли все правильно, але не живо

Ми сидимо вчотирьох. Звичайна онлайн-інтервізія. У всіх ввімкнені камери, тільки Ігор, як завжди, в тіні — за спиною вікно, обличчя напівосвітлене. У нього такий стиль: довго мовчить, потім каже одне речення — і після цього вже нічого не хочеться додати.

Я починаю першим.

— У мене кейс. Жінка, тридцять три роки. Head of Product, стартап, стрімко розвивається, керує командою, тримає темп, тягне на собі пів світу. Прийшла з запитом: «не вмію відпочивати, постійно відчуття, ніби треба бігти». Працює по 12–14 годин на день, короткі зв’язки без продовження, уникання близькості, але подане з іронією — типу «я просто не в тій фазі життя». Звичка — справлятись самій. Сесії йдуть добре. Технічно. Але терапія не рухається. Взагалі. Все обертається на жарт. Будь-яка точка болю — миттєво запаковується в сарказм. Все контролює, все розуміє. Ні на що не реагує по-справжньому.

Першою вмикається Наташа. Вона завжди говорить м’яко, але в голосі — лезо.

— У мене відразу відчуття, що ти потрапив у пастку згоди. Вона з тобою у всьому погоджується — і це руйнує контакт. Тобі нема за що зачепитися. Наче вона заламінувала всі почуття, ти їх бачиш, але не можеш торкнутися.

— Так, — кажу. — Таке враження, що вона навіть страждання переживає з охайним макіяжем. Жодної неохайної емоції. Жодного «я не знаю, що зі мною».

— А тобі хочеться?

— Хочеться чогось... живого. Щоб вона перестала рефлексувати й почала відчувати. Хоч щось. Хоч хвилину. Без висновків. Без іронії.

Оля, тілесна терапевтка, мружиться:

— А ти впевнений, що вона може це відчувати? Може, вона справді не в контакті з тілом. Може, ти чекаєш від неї реакцій, які її система захисту навіть не пропускає. І не тому, що вона не хоче, а тому, що не вміє.

— У неї все на рівні голови. Навіть біль — інтелектуалізований. «Я знаю, чому мені зле. Я знаю, звідки це йде. Дякую». Тільки далі нічого не йде.

Оля киває:

— Тоді, може, тобі варто перестати чекати від неї емоційних проявів. Бо ти їх хочеш — ти починаєш тиснути. А вона ще глибше йде в контроль. І ви обоє застрягаєте: ти — в очікуванні, вона — в захисті.

Мовчить Ігор. Потім нарешті каже:

— А ти впевнений, що не ідеалізуєш її?

— В якому сенсі?

— Дивись. Ти весь час підкреслюєш, яка вона розумна, іронічна, сильна, зібрана. Наче ти сам потрапив під її стиль. І тепер хочеш зламати цю систему. Зробити те, що «нікому не вдавалось». Може, це твій драйв?

Я сиджу, мовчу. Він правий. Це справді є в мені.

Я відчував — із самого початку — що хочу бути тим, хто першим побачить її справжню. Без броні. Хто викличе в ній хоч одну неупаковану емоцію.

— Я весь час ловлю себе на тому, що хочу її “розколоти”. І сам починаю звучати як провокатор: «А що ти насправді відчуваєш?», «А хіба тобі не боляче ось це?». І кожного разу вона робить із моїх слів жарт. Один раз навіть сказала: «Ну от, ви знову хочете драму».

— Бо вона зрозуміла: якщо не дасть емоцій — ти почнеш тиснути. І тепер вона грає з цим, — каже Наташа. — Це гра. Але не терапія.

Пауза. Всі мовчать. Я думаю: мені ж теж комфортно з такими клієнтами. Вони не скаржаться. Не кричать. Не провалюються в хаос. Все чітко, по суті, швидко. Тільки життя в цьому немає. Усе — симуляція життя.

— Розумієте, — кажу, — вона прийшла «навчитися відпочивати». Але ж це не про відпочинок. Це про те, що вона боїться залишитися в спокої. Бо спокій — це і є контакт із собою. А їй страшно. Бо там — порожнеча. Або, ще гірше, там — щось таке, чого вона не витримає. Навіть у свій єдиний вихідний вона завалює себе побутовими справами.

— Це депривація, — каже Оля. — Повна. У неї, можливо, навіть у дитинстві не було моделі, як бути в м’якому, безпечному контакті. Тільки гіперфункція. Тільки завдання. Тільки «роби сама».

Я записую: «Депривація. Не може увійти в спокій, бо в спокої нічого немає. Порожнеча = загроза. Тому контроль = спосіб відчувати себе живою».

— Що ти хочеш зараз? — запитує Ігор.

Я видихаю.

— Я хочу перестати тиснути на неї. І подивитися, як вона буде реагувати на мою неучасть у її грі. Я хочу сповільнитися настільки, щоб вона не могла сховатися за темпом. І щоб їй стало некомфортно. Щоб порожнеча почала звучати. Без моєї допомоги.

Після зустрічі я закриваю ноутбук і сиджу в тиші.

У мене відчуття, що весь цей час я не працював із Юлею — я намагався перемогти її систему захисту. Наче це був челендж: чи зможу я докопатися до справжнього?
А справжня терапія — не в цьому.

Справжня — там, де я перестаю щось хотіти від клієнта, а починаю бути з ним. Навіть якщо це просто тиша. Або нескінченна порожнеча. Можливо, саме заради цього вона й прийшла. Не щоб розбирати тривогу. А щоб хтось залишився поруч, коли вона перестане жартувати.

Коли стає тихо

На шосту сесію вона прийшла, як завжди. З кавою, з ідеальним освітленням, з тією своєю напівусмішкою, яку складно розшифрувати — то гра, то звичка тримати обличчя.

— Ну що, сьогодні без паніки. Просто безсоння, голова як відро і відчуття, що якщо я ще раз почую слово “дедлайн” — когось уб’ю. Все стабільно. 

Раніше я б щось відповів. Підхопив би іронію, щоб потім обережно зсунутися вглиб. Або, навпаки, одразу спробував би вдарити чимось прямим. Але сьогодні — після інтервізії — я нічого не сказав. Просто кивнув. І дивився на неї.

Вона зависла. Я бачив, як у ній щось смикнулося. Не знаю що саме — але вона явно очікувала, що я вступлю в гру. А я мовчав. Без осуду. Без очікувань. Просто був поруч.

— Щось ви сьогодні… тихий.

— А як тобі з цим?

— Ну… трохи не по собі. Наче в кімнаті хтось вимкнув музику.

Я продовжував мовчати.

Перші сім хвилин ми майже не розмовляли. І це була найжвавіша частина з усіх наших зустрічей. Я спостерігав, як вона починає губитися. Як намагається витягти тему. Як хапається за новини, за роботу, за якусь статтю з психології. Але нічого не трималося. Повітря було занадто щільним. У ньому не вдавалося звично сховатися.

— Гаразд… — сказала вона нарешті. — Може, я справді втомилася. Просто таке враження, що все, що раніше тримало мене в тонусі, більше не працює. Ні кава, ні спорт, ні проєкти. Наче я біжу, а переді мною вже немає стіни. І я не знаю, куди бігти далі. Але зупинитися теж страшно. Бо якщо я зупинюся — усе це накриє.

— Що саме?

Вона подивилася вбік, потім знову на мене. В очах було щось нове. Не біль, ні. Поки що — просто чесність.

— Відчуття, що я живу чиїмось життям. Наче я взяла на себе чужий сценарій.

Вперше за весь час вона сказала «порожньо» — не як жарт, а як констатацію. Без обгортки. Без фільтрів. Я вирішив нічого з цим не робити.

— Я втомилася від слова “треба”.

— Звісно, — сказав я. — Це важко — постійно нести на собі такий тягар. Але просто зараз, у контакті зі мною, ти можеш нікуди не бігти, нічого не очікувати — просто побути.

Вона відкинулася на спинку стільця, заплющила очі. Я відчував — у ній усе зараз чинить опір тиші, але водночас вона пробує. Пробує залишитися. Пробує відчути, яке це — не бігти.

Наприкінці сесії Юля відкрила очі. Говорити не хотіла. Просто дивилася в камеру.
— Зараз я відчула, що мені холодно. Не фізично. Просто… всередині. Як у під’їзді, де нікого немає. Я не знала, що таке можна відчути в тиші. І що з цим робити?

— Поки — просто знати. Не поспішати щось робити. Просто бути. Я поруч.
Вона кивнула.

І в цю мить — вперше — вона не виглядала зібраною. Не здавалася розумною. Навіть не здавалася сильною. Вона просто була.

Після сесії я закрив ноутбук і довго сидів мовчки. Не тому, що був виснажений. А тому, що вперше відчув: ми справді зустрілися. Не в інтелекті. Не в задачах. Не в піджартовуванні. А в людській тиші. Тій самій, від якої вона втікала все життя.
Я знав, що далі буде по-різному. Швидше за все, вона ще повернеться до попереднього темпу. Знову ввімкне «зібрану Юлю», знову жартуватиме, усе пояснюватиме й усе розумітиме. Але щось зрушилося. І тепер, у цій броньованій конструкції, з’явилася перша тріщина. І якщо не тиснути — вона з часом може перетворитися на вікно.

Іноді ми помиляємося, думаючи, що людині треба щось дати — розуміння, інтерпретацію, прорив. Але з Юлею я зрозумів: найважливіше, що я можу — це не піти, коли клієнт тікає від самого себе. Не тиснути, не витягувати — просто залишитися поруч у той момент, коли йому найбільш страшно. Мовчати, коли хочеться пояснювати. Бути, коли нічого не можна зробити. І тоді, можливо, він уперше залишиться — не на самоті.

Читати більше

Like
5
Views
594

Коментарі

  • Ольга
    26/03/2025
    Дякую за цю історію! У мене були сльози…Для мене вона про те, що зараз проживається між мною і моїм чоловіком. Беру цей сенс собі: «Справжня — там, де я перестаю щось хотіти від клієнта, а починаю бути з ним. Навіть якщо це просто тиша. Або нескінченна порожнеча.» Дякую за сенси, які Ви передаєте!

Залишити коментар

Коментувати

Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.

Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.

Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.