Зростання довіри до психологічної допомоги в Україні: позитивні зрушення у ставленні до ментального здоров’я
Опубліковано в « Новини»

За майже три роки війни в Україні значно зросла кількість людей, які звертаються за психологічною допомогою. Згідно з результатами четвертої хвилі всеукраїнського дослідження, проведеного в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи першої леді Олени Зеленської, частка українців, які звертаються до психолога, зросла з 7% у 2022 році до 17% на початку 2025 року.
Ця тенденція свідчить про поступове подолання стигматизації психологічної допомоги. Дослідження, що проводиться з 2022 року, дозволяє відстежувати зміни у ставленні українців до власного ментального здоров’я та коригувати програму «Ти як?» відповідно до нових даних.
Позитивна динаміка запиту на психологічну допомогу
Окрім збільшення частки тих, хто звертається до спеціалістів, суттєво знизився відсоток українців, які категорично не планують звертатися за допомогою. Якщо у 2022 році таких було 46%, то у 2025 році – лише 22%. Запит на психологічну підтримку за цей період зріс із 41% до 71%. Водночас значна частина населення все ще вважає, що здатна самостійно впоратися з проблемами (39%), або вважає їх недостатньо серйозними для звернення до фахівців (36%).
Довіра до спеціалістів у сфері ментального здоров’я
Найбільшою довірою серед українців у питаннях ментального здоров’я користуються психологи та психотерапевти. На особистих консультаціях їм довіряють 32% респондентів, а на гарячих лініях – 24%. Значно менше довіри викликають фармацевти, блогери чи парафіяни церкви. Це свідчить про підвищення рівня обізнаності українців щодо необхідності звернення до професійних фахівців у сфері ментального здоров’я.
Хто найбільше потребує підтримки
Згідно з опитуванням, найбільш вразливими групами, які потребують психологічної допомоги, є:
- військові – 68%;
- люди, які втратили близьких через війну – 65%;
- цивільні, що пережили бойові дії – 42%.
Ці дані підкреслюють важливість спрямування ресурсів та зусиль на підтримку людей, які безпосередньо пережили травматичний досвід війни.
Загалом у суспільстві спостерігається більш відкрите ставлення до теми ментального здоров’я. Якщо у 2022 році лише 27% опитаних відзначали позитивні зміни у сприйнятті цієї проблеми, то на початку 2025 року цей показник зріс до 35%.
Реформа системи психічного здоров’я
15 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила закон, розроблений у співпраці з МОЗ, Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та іншими відомствами. Документ передбачає створення сучасної, ефективної системи психічного здоров’я, яка відповідатиме європейським нормам і стандартам.
Реформа передбачає покращення доступу до психологічної допомоги, підвищення кваліфікації спеціалістів, розширення мережі психосоціальної підтримки та популяризацію культури піклування про власне ментальне здоров’я.
Позитивна тенденція щодо зменшення стигматизації психологічної допомоги та зростання попиту на неї є свідченням змін у суспільстві. Все більше українців усвідомлюють важливість турботи про ментальне здоров’я, що є важливим кроком на шляху до психологічної стійкості нації в умовах війни та її наслідків. Подальший розвиток системи психічного здоров’я та доступність якісної допомоги допоможуть створити більш стійке та здорове суспільство.
Читати більше
Залишити коментар
Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.
Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.
Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.
Коментарі
Ваш коментар буде першим!