Психологічне розвантаження в кожній області: в Україні облаштують 60 просторів підтримки на базі ПМСД
Опубліковано в « Новини»

У 2025–2026 роках у 22 областях України з’являться нові простори психологічного розвантаження. Вони функціонуватимуть на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) і надаватимуть базову психологічну допомогу безоплатно.
Міністерство охорони здоров’я України анонсувало створення 60 безбар’єрних просторів психологічної підтримки, які працюватимуть у складі первинної медичної ланки. Усі послуги фінансуватимуться коштом Програми медичних гарантій відповідно до укладених договорів з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Законодавчим підґрунтям цього є Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який визначає перелік гарантованих послуг у межах Програми медичних гарантій.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що забезпечення доступу кожного українця до якісних послуг з підтримки психічного здоров’я є одним із ключових завдань міністерства. Цей напрям реалізується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Починаючи з цього року, усі медичні заклади, які уклали договори з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги, мають також надавати пацієнтам базові послуги з психологічної підтримки. Це закріплено в оновленому стандарті первинної медичної допомоги, затвердженому наказом МОЗ України № 1836 від 1 жовтня 2021 року.
Для реалізації цієї ініціативи медичні працівники первинної ланки пройшли навчання за програмою mhGAP, розробленою Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ця програма покликана інтегрувати надання базової психічної допомоги у систему загальної медичної практики. Таким чином, пацієнт, який звертається до свого сімейного лікаря, може отримати й первинну психологічну підтримку в межах візиту.
Проєкт із облаштування просторів буде реалізовано за підтримки групи Світового банку та міжнародних партнерів з розвитку. Він також узгоджується з положеннями Указу Президента України № 161/2022 щодо заходів зі збереження психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в умовах воєнного стану.
Як долучитися до програми психологам без медичної освіти?
Попри те, що проєкт офіційно реалізується у межах системи первинної медичної допомоги, до нього можуть долучатися і психологи, які не мають медичної освіти. Один із шляхів — це співпраця із Центрами первинної медико-санітарної допомоги, які можуть залучати фахових психологів до роботи у просторах психологічного розвантаження як консультантів або працівників мультидисциплінарної команди. Така співпраця можлива на підставі трудових або цивільно-правових договорів.
Крім того, психологи можуть брати участь у реалізації супутніх програм міжнародних партнерів — зокрема, групи Світового банку, які часто оголошують набір фахівців для роботи в межах гуманітарних або соціальних проєктів на базі закладів охорони здоров’я або громадських організацій.
Ще один напрям — проходження навчання за програмою mhGAP. У деяких випадках таке навчання відкрите для немедичних фахівців, зокрема для психологів із відповідною освітою та досвідом роботи в сфері охорони психічного здоров’я.
У перспективі розглядається також можливість укладання договорів між НСЗУ та приватними практиками чи організаціями, що надають психологічну допомогу. Хоча наразі ця модель ще не реалізована, її обговорення триває у межах ширшої реформи системи охорони психічного здоров’я.
Читати більше
Залишити коментар
Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.
Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.
Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.
Коментарі
Ваш коментар буде першим!