Скільки платити психологу і що символізують гроші в терапевтичних відносинах?
Опубліковано в « Професія»

Починаючи особисту терапію зазвичай людина глибоко не замислюється над тим яку роль відіграє оплата в терапевтичних відносинах. Однак, насправді ставлення людини до грошей є важливим компонентом її психічної структури, що значним чином впливає на динаміку відносин між клієнтом і психологом/аналітиком/терапевтом. В цій динаміці можна виявити глибокі психологічні особливості та внутрішні конфлікти людини.
У різних психологічних школах і підходах існує різне трактування цього питання. В цій статті мова піде головним чином про значення оплати в аналітичному (юнгіанському) підході.
В юнгіанському аналізі встановлення оплати за сесії є важливим етапом, який має свою специфіку. Особлива увага приділяється символічному значенню грошей і тому як вони відображають психічний стан клієнта. Наприклад, психолог може обговорити з клієнтом його фінансові можливості і спільно визначити суму, яка буде значущою, але доступною для клієнта.
В той же час, оплата не має бути надто низькою, щоб терапія не знецінювалась клієнтом, але й не надмірною, щоб це не спричиняло додатковий стрес. Адекватна оплата допомагає клієнту відчути відповідальність за свій внутрішній процес і підтримує баланс між брати і віддавати.
При цьому, кожен фахівець самостійно встановлює вартість своєї роботи. Тому важливо, щоб вартість сесії мала однакову значимість як для клієнта, так і для аналітика. Наприклад, якщо клієнт платить занадто високу суму, то аналітик може опинитись у ситуації коли з одного боку, він може відчувати провину за те, що не докладає достатньо зусиль за такі гроші, а з іншого — може почати перейматися тим, що повинен задовольнити всі очікування клієнта, аби не втратити його. Таке положення суттєво впливає на терапевтичні відносини і інколи унеможливлює подальшу сумісну роботу.
У протилежному випадку, коли оплата є занадто низькою або недостатньою для аналітика, клієнт може відчувати завищену вдячність за те що спеціаліст працює з ним за невисоку оплату, що призводить до скованості власних почуттів на сесії, провини за слабкий прогрес та недостатні успіхи. Все це також, робить терапевтичний процес неефективним в подальшому.
Тож під час узгодження оплати варто враховувати наступне:
- сума, яку клієнт сплачує за сесію, символізує цінність вкладу зусиль і часу клієнта і психолога, тому має бути значимою для обох сторін щоб сумісна робота відчувалась цінною
- справедлива оплата сприяє збереженню рівноправності у відносинах, знижуючи емоційний тягар клієнта, пов'язаний із почуттям вдячності, що може перешкоджати об'єктивності в терапевтичному процесі
- оплата терапії надає клієнту впевненість у тому, що він отримає належну увагу та підтримку під час сесій
- адекватна вартість сесій забезпечує клієнту комфорт і впевненість під час терапії, дозволяючи відкрито висловлювати будь-які емоції та думки, що є ключовим елементом для ефективного терапевтичного процесу
- фінансова домовленість встановлює чіткі межі терапевтичних відносин, не дозволяючи їм переходити у площину особистих.
Читати більше
Залишити коментар
Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.
Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.
Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.
Коментарі
Ваш коментар буде першим!