The Psychologist

Фемінізм – боротьба за рівноправ’я чи боротьба за права жінок?

Опубліковано в « Сублімація»

Фемінізм – боротьба за рівноправ’я чи боротьба за права жінок?
Василь СТОРЧАК

Василь СТОРЧАК

11 хв читання
06/03/2025
Like
0
Views
612

Напередодні 8 березня ми вирішили розібратися, що таке фемінізм з точки зору нашого автора – психолога, письменника та ексвійськового Василя Сторчака.

Коли розмова заходила про фемінізм і мені доводилося висловлюватися перед тим, як встати й піти, я завжди починав із однієї й тієї ж фрази: «Ви не знайдете більшого фемініста у світі, ніж я». Думав почати так і зараз – по-перше, щоб уникнути підозр у мізогінії, а по-друге, тому що це чиста правда. Лишилося всього нічого – з’ясувати, що ж таке фемінізм.

Мої права – це чиїсь обов’язки!

Скільки людей – стільки й думок. Оптика й контекст визначають усе, і складно заперечити, що кожен дивиться на світ через власні проєкції. У такому випадку, людина переносить своє особисте, суб’єктивне внутрішнє наповнення, свій неповторний досвід на зовнішню реальність. Фемінізм може стати однією з призм, через які люди формують розуміння того, що відбувається, захищаються від тиску суспільства та прагнуть до покращення свого життя, а значить – і світу навколо. На фемінізм можна подивитися навіть як на інструмент – а вже як ним користуватися, залежить від того, в чиїх він руках.

Я визначив для себе головне питання: фемінізм – це боротьба за рівноправ’я чи боротьба жінок за свої права? На перший погляд здається, що це одне й те саме. Але якщо придивитися, за цими формулюваннями ховаються зовсім різні потреби. Я ризикну припустити, що ключова різниця у сприйнятті фемінізму криється в тому, на що саме ми звертаємо увагу.

Повернімося до призми, через яку дивимося. З одного боку, чоловік і жінка протягом усієї історії разом протистояли викликам природи, переживали катаклізми, творили культуру й передавали з покоління в покоління знання – як жити та виживати. Ключове слово тут – «разом», яке часто забувається.

Але з іншого боку, не можна заперечувати, що людство далеко не одразу прийшло до принципу «сила права». Довгий час цивілізація жила за законом «право сильного». І навіть зараз важко сказати, чи ми остаточно відмовилися від нього, чи просто перемикаємося між цими двома підходами, коли нам це вигідно. Проте хочеться вірити, що ми стаємо кращими – і розвиток фемінізму лише підтверджує це.

Світ несправедливий сам по собі, а природа наділила нас певними відмінностями, від яких ми не можемо абстрагуватися. Хтось спускається в шахту за рудою, щоб потім удома поїсти суп із каструлі, виготовленої з тієї ж руди. Але зовсім інша справа, коли чоловік, узявши на себе роль годувальника, закриває жінку в межах кухні та домашніх обов’язків, не залишаючи їй жодного вибору.

Заради справедливості варто зазначити, що багатьом жінкам така розстановка сил навіть подобається – коли чоловік бере на себе відповідальність, а разом із нею й домінування. Але не всім. І якщо жінка живе в суспільстві, де такий порядок вважається нормою, її позбавляють права вибору. Якщо не призначають чоловіка (а таке теж траплялося), то хоча б прокладають за неї «рейки» майбутнього, якими вона змушена їхати без можливості звернути.

Природно, що в такій ситуації виникає відчуття, ніби ти – людина-функція, у якої є визначена роль, але немає права бути собою. Це і є залежність, примус, позбавлення вибору, об’єктивація, а отже, втрата суб’єктності. Нічого гуманного. Проте я не став би називати це «кухонним рабством» – все ж світ трохи складніший за лозунги.

Упродовж усієї історії жінки об’єднувалися між собою, чоловіки – між собою. До XX століття їхні інтереси майже не перетиналися, існувало два окремих світи, які навіть не уявляли, що відбувається «по той бік». І якщо говорити про вибір, то варто згадати, що за право голосу чоловіки платили військовою повинністю.

У певному сенсі, чоловіки теж не мали вибору. Їм були призначені свої «рейки», часто досить жорсткі. Упевнений, що багато хто з них відмовився б від відповідальності та домінування, якби тільки знав, що можна вимагати рівноправ’я.

Тому, якщо чоловікам і варто когось дякувати за боротьбу за рівність, то саме жінок. Адже мої обов’язки – це чиїсь права, а мої права – це чиїсь обов’язки.

Потреба у свободі чи компенсація неврозу?

Таким чином можна побачити, що боротьба за рівноправ’я є проявом гуманізму, є турботою про іншу людину незалежно від того, ким їй випало народитися.

Зовсім інша справа – боротьба за свої права. Чим більше прав отримую я, тим більше в іншої людини з’являється обов’язків щодо мене. Небезпека такого підходу полягає в тому, що боротьба за «свої/наші права» може перетворитися на нескінченний процес вимог, що розширюються в міру задоволення вже наявних потреб.

Агресія стає основою цієї боротьби, її головною мовою. Скоріш за все, вимоги висуватимуться в ультимативній формі, без місця для діалогу та компромісу, адже це буде не розмова, а пред’явлення рахунку: «Ви повинні повернути нам належне».

Якщо ми говоримо про боротьбу за права жінок, то ця боротьба автоматично вибудовується проти чоловіків, які розглядаються як винуватці. Вони перетворюються не просто на опонентів, а на противників, а то й ворогів.

Але коли ми говоримо про боротьбу за рівноправ’я, то це вже не претензія до чоловіків як таких, а пошук діалогу і компромісу. Якщо претензії й є, то вони адресовані не конкретним людям, а історичному та культурному досвіду, який варто переглянути.

Я підозрюю, що за поняттями «боротьба за права жінок» і «боротьба за рівноправ’я» стоять абсолютно різні потреби. У першому випадку це, швидше за все, потреба у безпеці від чоловічого гноблення та компенсація накопиченого неврозу. У такій ситуації фемінізм перетворюється не на інструмент рівноправ’я, а на зброю. Ті, хто вважають себе жертвами (разом із усіма жінками, яких вони зараховують до цієї категорії), починають завдавати ударів своїм «гнобителям» і «насильникам» – чоловікам як носіям токсичної маскулінності.

Поки жертва мислить як жертва, вона не може перестати бачити в чоловіках супротивників або ворогів. Чим радикальніший підхід, тим більше в ньому не боротьби за свободу, а неврозу.

Коли ж йдеться про боротьбу за рівноправ’я, її рушійною силою є потреба у свободі, а разом із нею – у самореалізації. Це потреба не лише жінок чи чоловіків – це загальнолюдська потреба, яка може бути досягнута лише через партнерство.

Тому так, ви не знайдете у світі більшого фемініста, ніж я, але тільки якщо ми говоримо про фемінізм як боротьбу за рівноправ’я. Фемінізм як боротьбу за свободу особистості через право на вибір.

Короткий екскурс в історію питання від редакції

Витоки свята 8 березня ведуть нас у кінець XIX – початок XX століття, коли жінки по всьому світу втомилися працювати виснажливо за копійки, не мати права голосу і бути зобов’язаними «знати своє місце».

У 1857 році працівниці текстильних фабрик Нью-Йорка вийшли на вулиці, вимагаючи скорочення робочого дня, підвищення зарплат і гідних умов праці (спойлер: їх почули не одразу).

У 1908 році 15 тисяч жінок знову пройшли маршем по Нью-Йорку, вимагаючи рівної оплати, виборчого права та заборони дитячої праці.

У 1909 році Американська соціалістична партія вперше оголосила Національний жіночий день, але фіксованої дати ще не було.

Фемінізм – боротьба за рівноправ’я чи боротьба за права жінок?

8 Березня – це не про «бути музою», а про право обирати своє життя

Хто вигадав 8 Березня і чому саме ця дата?

У 1910 році на міжнародній конференції соціалісток у Копенгагені Клара Цеткін запропонувала заснувати Міжнародний жіночий день – день солідарності жінок у боротьбі за свої права. Ідею підтримали гаряче, але конкретної дати не визначили.

Ключовим моментом стали події в Російській Імперії. 8 березня 1917 року (за новим стилем) працівниці Петрограда вийшли на демонстрацію з гаслами «Хліба і миру!». Цей протест став початком Лютневої революції, а незабаром жінки в Російській Імперії отримали виборче право. Дата стала символом і закріпилася як день боротьби за права жінок у всьому світі.

Коли 8 Березня стало «святом весни»?

Після офіційного визнання ООН у 1977 році первісний зміст свята поступово почав розмиватися. У СРСР його перетворили на «день жіночності», день мам, дружин, бабусь і колег, з якого зникла боротьба за права. У результаті вимоги рівності перетворилися на листівки та обов’язкові букети, а про реальну історію згадували далеко не всі.

Ні, ніхто не проти квітів (вони справді приємні). Але якщо цей день зводиться до формального «Вітаємо, залишайтеся такими ж красивими!», то його суть якось втрачається.

8 Березня – це не про «бути музою», а про право обирати своє життя. Це нагадування про те, що жінки досі борються за рівну оплату праці (спойлер: різниця в зарплатах нікуди не зникла), право бути почутими (і не лише 8 березня), безпеку та захист від дискримінації.

Тож найкращий спосіб відзначити цей день – підтримувати жінок не лише раз на рік, а завжди. І так, квіти можна залишити – але не як заміну справжній повазі.

Читати більше

Like
0
Views
612

Коментарі

Ваш коментар буде першим!

Залишити коментар

Коментувати

Зверніть увагу, що всі поля обов'язкові для заповнення.

Ваш email не буде опубліковано. Він буде використовуватись виключно для подальшої вашої ідентифікації.

Всі коментарі проходять попередню перевірку і публікуються тільки після розгляду модераторами.